Интервю с Георги Георгиев (desync)

Интервюта с администратори, оператори, бивши и настоящи хора участващи или участвали в екипът на УниБГ. Прочетете тяхното мнение, което те споделят с Вас.
Аватар
LuD
The Sinner's Priest ;-]
The Sinner's Priest ;-]
Мнения: 205
Регистриран на: 10 Окт 2012 15:44
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Интервю с Георги Георгиев (desync)

Непрочетено мнение от LuD »

1. Какво прави преди 30 минути ?

Дебъгвах CAN driver-а си за microcontroller от NECV850 family, но точно преди
30 минути май бях натиснал Asistent HR-a в кафетерията.


2. Би ли се представил с няколко думи пред читателите?

Ами, казвам се Георги Георгиев, работя SW Engineering w BORG Instruments ЕООД, мисля, че това е достатъчно :)


3. Кога за първи път и по какъв повод влезе в IRC

През '96-та, малко преди да влезна в казармата, първо се зарибих по IRCNET, след това дочух за УниБГ (което тогава се състоеше от 3 експериментални сървъра) и почнах да влизам там
По идея ми се видя по-добра алтернатива от CompuServ chatrooms, които ползвах преди това.
Повода не го помня, просто от любопитство :)


4. Каква е историята около навлизането ти в управлението на мрежата?

Ами един много близък мой приятел - Георги Иванов (NightWish), който тогава беше оператор на IRC сървъра на TELECOMS ми пусна мухата да разработя SSL за УниБГ версията на IRC
Идеята ми се видя интересна и за около 2 часа скалъпих що-годе работеща версия, тогава дойде и предложението за пачването на Proxy-Cleaner, услугата на УниБГ - Sockscleaner, която по това време чистеше само SOCKS и Wingate proxies
Бях написал HTTP proxy IRC clone generator, които доста сполучливо беше съборил главния HUB на IRC мрежата на demond, и който успешно се ползваше за "експерименти" в УниБГ:)
В същото време се скарах с един от администраторите - minix, след една доста интересна мини-война, същояща се в получаването на glines от моя страна и флудене на УниБГ с proxy clones, пак от моя страна, се стигна до споразумение евентуално да работя за УниБГ, подържайки SocksCleaner услугата, services i IRC, бе отчетен и факта, че на тогавашния Head Developer (Screamer) не му се занимаваше вече и така станах помощник developer на Screamer, а след установяването на правилник за developer и Head Developer по services в УниБГ
В общи линий това е историята ми на навлизането в управлението на УниБГ :)


5. Какво мнение имаш за колегите си от екипа на УниБГ, когато започна да работиш с тях?

В началото избягвах да се замесвам в интриги и се стараех да подържам добри отношения с всички.
Според мен всеки човек си има и добрите, и лошите страни.
Въпрос на подход е кой ще се изкарат наяве.
За съжаление твърде много неща в управлението почнаха да не ми харесват и тогава отношението ми доста се промени.


6. Какво е мнението ти сега, след като се е променило?

Като цяло мнението ми за бившите колеги е, че една доста малка част от тях са технически компетентни, но и от тях не се е изисквало да са такива.
Лошото е, че технически компетентните лица им беше писнало от простотий и оставиха мрежата на самотек.
Все още имам доста високо мнение за повечето колеги. За някой като специалисти, за други - като хора, а за трети и като специалисти, и като хора
Не отричам обаче, че голяма част са си просто дезориентирани, поради възраст или други причини.


7. Какво промени УниБГ в твоя личен план?

Интересен въпрос :) Като вид медия (защото УниБГ си е род медия) ми отвори очите за много неща:)
Благодарение на хората, с които се запознах тук, почнах да се занимавам с UNIX и с Networking
Специaлно в личен план - имал съм доста връзки с девойки, с които съм се запознал тук :) Също така намерих и ужасно много приятели, с голяма част все още поддържаме контакт.


8. С какво се занимаваше в УниБГ и по кои проекти си работил?

Ами, както написах по-горе - написах SSL support за Унибг версията на hybrid IRC, редица пачове за hybrid services и SocksCleaner
Специално SSL support-a така и не е имплементиран в официалната версия
Бях почнал да разработвам distributed HA(High Availability) IRCD за УниБГ, но се отказах, след като написах framework-a - не си заслужаваше усилието, защото нямаше кой да го оцени по достойнство :)
Написах и няколко антиспамерски модула за SocksCleaner, но това беше след дъжд качулка.


9. Коя е любимата ти команда в IRC

PRIVMSG Sockscleaner GLINE ;)


10. А най-ползваната?

PRIVMSG отново :))


11. Ти се занимаваше с изнасянето на лекций в един канал. Как се роди тази идея и според теб имаше ли ефект от лекцийте?

Идеята е на rhodie, аз само се съгласих да изнеса 2 лекций - 1 за CVS и 1 за DNS.
Съгласих се за да си упражня лекторските умения - предстоеше ми да водя първата си лекция по мрежова сигурност в SU/FMI.


12. Според теб за какво влизат потребителите в УниБГ?

Ами, тъй като основно потребителите са тинейджъри, тяхната основна идея е да се полигавят и току-виж ударят някоя чатерка :)
Да кажем, че това са 80% от потребителите. Останалите влизат просто за да полафят, да убият време. И една много малка част за да комуникират по работа.


13. Разкажи най-смешното и най-сериозното през презтоя ти в УниБГ

Най-смешното е свързано с персонажи, които не са известни на повечето потребители, а най-сериозното не е интересно :)


14. Как си представяш мрежата след 2 години?

В техническо отношение - застой, като брой на потребители 4,5 пъти повече.
За съжаление обаче, при положение, че не се развива технически, мрежата няма да има физическата възможност да обслужи толкова много потребители.
Разбира се, това е само едно мнение :)


15. Смяташ ли, че в лицето на rhodie и Ongeboren мрежата ще придобие друг технически облик, такъв какъвто и подхожда?

Не мисля. Developers, които останалите не бръснат за сливи (извинете за израза) надали ще останат дълго време тук, освен ако не им пука за личното им достойнство, а на тях двамата не им пука, вярвайте ми.
А що се отнася до тяхната техническа компетентност - те са хора с огромен потенциял, за съжаление надали ще можете да ги опазите.


16. Не мислиш ли, че оттеглянето на старите администратори и хора с огромни технически познания като теб доведе мрежата до това ниво?

Първо, не мисля, че съм чак толкова незаменим като технически кадър
Не го играя скормен (не ми е присъщо), но технически грамотни хора - с лопата да ги ринеш.
Проблема е, че много малко от тях биха отделили време и усилия за една "загинала" идея.
Второ, мисля, че на старите кадри им писна, един реши, че е надрасъл IRC, друг - че толкова интриги за тоя живот са му достатъчни, трети - че предпочита да бъде обикновен потребител
Та, това с "писването" определено доведе до криза, но пък УниБГ така или иначе си е в перманентна криза, откакто се зароди тази неразбория в управлението и.


17. Ти би ли се върнал в управлението на УниБГ?

Срещу подобаваща компенсация за похабени нерви и потъпкано достойнство - да кажем няколко хиляди евро на месец, което дефакто значи не :)


18. Искаш ли нещо да кажеш на хората, управляващи УниБГ и на потребителите на УниБГ?

На управляващите - то е ясно, че вашето е като баснята за рака, рибата и орела - всеки тегли каруцата накъдето му изнася, Вземете направете нещо като екип - за малко оставете персоналните си интереси вкъщи - току-виж се получило нещо.
Към потребителите - IRC не е начин на живот, не го приемайте като заместител на реалния живот, не го приемайте навътре и ще се чувствате добре, докато го ползвате
Друго, употребата на IRC е привилегия, а не право. Не всеки заслужава това право и този, който не го заслужава си носи последствията :)
The quieter you become, the more you are able to hear! :AR! https://www.FreeUniBG.eu :YMDEVIL:
Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост