Интервю с Николай Абромов (minix)

Интервюта с администратори, оператори, бивши и настоящи хора участващи или участвали в екипът на УниБГ. Прочетете тяхното мнение, което те споделят с Вас.
Аватар
LuD
The Sinner's Priest ;-]
The Sinner's Priest ;-]
Мнения: 205
Регистриран на: 10 Окт 2012 15:44
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Интервю с Николай Абромов (minix)

Непрочетено мнение от LuD »

Здравей. Би ли се представил с няколко думи?

Здравей, казвам се Николай Абромов. Админ съм в UniBG от 2001 или 2002-ра, не си
спомням вече.

Кога за пръв път чу за UniBG?

Мисля, че беше 2000-та година ... можеби по-рано. Чух за UniBG от приятели и реших
да видя за какво става дума. Преди това ползвах други мрежи, '96-та irc.MSN.com и
EFnet. По това време беше доста интересно в UniBG.

Какви бяха първите ти впечатления и спомняш ли си с кого чати?

Всъщност ... вече не, повечето от тях бяха хора занимаващи се с IT. Отдавна не
поддържам контакти с тях ... един от най-старите хора, с които си чатя е BeaZtiE.

Каква е историята около навлизането ти в управлението на мрежата?

Доста смешна ... По това време се вживявах като "хакер" - бяхме хакнали базата данни
на един от големите софийски provider-и и покрай security въпросите се запознах с
BeaZtiE, който пък ми предложи да стана администратор на сървъра му в UniBG.

Когато стана админ, коя беше първата команда, която използва? Kill-на някой или ... ?

Хехе, тренирах командата "jupe" ... шегувам се ... Мисля че беше '/operwall [wuza'.

Какви ти бяха впечатленията за останалите администратори и оператори преди да станеш
админ и след като вече беше станал?

Нивото на администраторите специално беше много високо - повечето от тях работеха в
Internet Service Provider-и и бяха имена в областта, нещо което не важи в днешно
време. Относно операторите, не си спомням - явно не са ме впечатлили с нещо.

Какво мислеше за UniBG, когато стана администратор? Как ти се струваше като чат клиент?

Какъв въпрос ... За мен UniBG по онова време беше една идея, нещо ново и интересно,
а IRC-то беше популярно по това време.

В какво се превърна мрежата за теб, когато започна да прекарваш свободното си време
в нея?

За мен IRC мрежата в момента е място, което предпочитам да развивам чрез
техническите си познания. Имаше период, в който я ползвах просто да разпускам ... но
това беше много за кратко.
През годините ми се случваха много интересни неща свързани с IRC-то, чисто от
социална гледна точка ... какви ли не забавни истории. Запознах се също така с
Делиан Делчев, Боян Икономов, Петър Щинков, Димитър Динев (BeaZtiE) ... ах, не мога
да изброя всички, доста хора - и все интересни.

Какво ти донесе или отне в личен план? :) Говоря за запознанства с хора, които ти
станаха приятели или врагове ... :) Приятелки?

Много исках да ми се зададе този въпрос ... В интерес на истината, за толкова много
години в IRC съм излизал само един път с момиче от IRC ... Бяхме на кино ... тя реши
да ме сваля, аз реших че нещата не стават така ... и повече не се видяхме, нито
чатихме. В личен план ... намерих "Златната Среда" - запознанството ми с BeaZtiE ме
вкара в Lirex, място на което мечтаех да работя ... Защото по това време се знаеше,
че там са най-добрите IT geek-ове. Та започнах там, най-младия служител в една от
най-мощните IT компании в България. Това ми даде.

Коя беше твоята любима команда? (казвам "беше", защото имаше голям период, в който
ти не влизаше, за което ще има друг въпрос)

Труден въпрос, мисля че нямам такава.

А най-ползваната?

Като админ ли? "/operwall : ".

Занимавал ли си се с нещо друго в мрежата, освен администрирането на irc.naturella.com?

Да, водил съм повечето технически проекти, които са се случвали в мрежата - повечето
идеи, свързани с технически промени. Политиката никога не ме е интересувала.

По онова време, когато ти стана администратор, мрежата беше разделена на лагери и
все още е. Ти причисляваш ли се към някой лагер? Към кой по-точно и какво мислиш за
това делене на лагери?

В началото като започнах, за мен нямаше лагери. По-късно - да, появиха се такива ...
което е нормално - всеки имаше мнение, така е и в живота.

Както споменах по-горе, имаше голям период в който ти не влизаше в мрежата. На какво
се дължеше това?

Загуба на интерес - интереса ми се гради на база на техническите познания, които
мога да натрупам за дадено нещо. И все още не влизам.

Не смяташ ли, че загубата на интерес в повечето стари администратори доведе мрежата
до това положение, което е сега?

Категорично - НЕ. Причината е комплексна - дължи се на появата на нови и
по-интересни услуги за user-ите на Интернет. IRC е само един service, който върви в
Интернет, но сега сме свидетели на booм-a на Social мрежите от типа на Facebook и
интерактивните чатове като Skype. Можеби има и други причини, за които не се сещам в момента.

Въпреки, че UniBG е българска мрежа, а България е доста малка в сравнение с
останалите страни, дълго време бяхме в Топ 10 на най-големите мрежи в света. На
какво се дължеше това?

Мисля, че се дължеше на големия интерес към IRC услугата специално в България, нещо
като Skype-а в момента.

Би ли разделил времето в мрежата на периоди? Имало ли е "Златен век" и такъв на
падение? Кои са те?

Моето наблюдение е, че златното време на UniBG беше между 2001 и 2005.

Както споменах, до преди няколко седмици ти почти не се занимаваше с UniBG, а в
момента си в основата на радикални промени. Кое те мотивира да се заемеш с това?

(... мълчание. Последва въпрос - Заспа ли? :))

Пуснах си музика, понеже въпроса е ... изисква музика.
Причините са много, но основната причина за това е, че мрежата ни умира поради
причините, които изброих по-горе(интерактивните чатове/fancy social мрежите - аз
самия ги ползвам). Вярвам, че имаме един последен шанс да използваме това, че имаме
все още клиенти, за да създадем услуги, които да са интерактивни и интересни. Т.е.
аз и хората, които правим промените, вярваме, че можем да направим това. Събрали сме
се страхотен екип и за първи път от много години се разбираме.

Би ли дал повече детайли около планираните промени в мрежата?

Нещата, които ще се случат са поредица от промени, които засягат абсолютно всички
нива на администрация в UniBG. Това са опери/админи, etc.
Защо държа да отговоря на този въпрос - много хора се страхуват, че виждаш ли там
има една група лоши хора, които днес решиха и ни вземат правата. В интерес на
истината доста от старите хора ще останат в мрежата и ще помага да я развиваме.
Същото важи и за администраторите на сървърите, които ще бъдат спряни ... Това че
сървърите ще бъдат спряни от мрежата, не значи че ще загубим хората - същото важи за
операторите и всички останали. Някои от тях са страхотни хора и могат да бъдат много
полезни в процеса на промяна.

А тези промени как пряко ще засегнат потребителите и дали те ще започнат да влизат в
UniBG?

Тези промени се правят с цел да се улеснят потребителите. Мисля, че ще се харесат.
Ще стане по-интересно.

Колко време ще същестува още UniBG и можеш ли да прогнозираш какъв ще е краят и?

Не мога да кажа със сигурност. Вярвам, че класическия вариант за BG IRC мрежа ще
умре до 2 години. Под "умре" имам предвид, че мрежата ще стане под 2k user-а.

Според теб за какво влизат потребителите в UniBG?

Обичайните причини - хората търсят лесен начин да комуникират. Чувстват се
по-свободни, защото всеки вярва, че може да е всеки ... играта на живота.

Разкажи ни най-смешното си събитие през всичките тези години в UniBG?

Не се сещам за конкретни забавни моменти, но си спомням времето, когато всички се
събирахме на "Баба Яга" и се забавлявахме. Беше едно приятно преживяване.

Нещо, което ти искаш да кажеш, а аз не съм те питал?

Само се надявам да не разочароваме потребителите си, мисля това е.
В крайна сметка всичко това се прави за тях.

Запазвам си правото да направим втора
част, малко след промените, за да ги обсъдим и видим дали са повлияли на мрежата в
положителна насока.

Благодаря за отделеното време.

Разбира се. И аз благодаря за въпросите.
The quieter you become, the more you are able to hear! :AR! https://www.FreeUniBG.eu :YMDEVIL:
Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта