Patz0 (Di3eL) - Големия СПОНСОР

Историята продалжава...
Аватар
LuD
The Sinner's Priest ;-]
The Sinner's Priest ;-]
Мнения: 205
Регистриран на: 10 Окт 2012 15:44
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Patz0 (Di3eL) - Големия СПОНСОР

Непрочетено мнение от LuD »

Може би всеки от нас знае дозина случки на хора, които си купуват власт, хора за които правилата не съществуват, хора които с един замах решават даден проблем. Предполагаше се че такива хора ще опитат да навлязат и в UniBG, но до скоро никой не предполагаше, че такъв случай има и той не е от скоро. Случаят с Patz0 е може би най-фрапиращия пример за купуване на власт в мрежата, а и може би единствения случай за който говориме в хиляди лева. Но за това после...

Въведение !

А сега да се върнем малко по назад, там където започва нашата история - далечната 2000г.
2000г. както се споменава в трета част на "История на UniBG" бе доста скучна за хората, които следят развитието на IRC в България. Тук таме някоя интрижка, накой друг скандал. Изведнъж в средата на годината, на фона на тази безинтересна картина изпъкнаха 2 интересни личности - Patz0 и Viko (Vik0). Двата local оператори на Otel - Viko "любимеца" на администраторите и Patz0, който тепърва изгряваше. И двамата обвинени за flood на мрежата с ботове и за последвалия сплит. И до ден днешен (6 години по-късно) никой незнае дали са виновни или не. Факт е, че 2 дена по-късно двамата правят mass kban в #Sofia, на който аз бях свидетел и според мен това е най-сериозният опит за събаряне на канал - останаха 24 users в канала докато някой не се сети да направи нещо. Този някой беше abo, ако не се лъжа. abo форбидна всички никове на Viko, а Patz0 се размина. Това ме кара да си мисля, че парите още тогава са си казали думата. Въпреки това правата им бяха отнети както като оператори на Otel така и като оператори в #Sofia. Мисля че тези два случая имат място в историята на UniBG, за това съм допълнил в Част III. Ако някой си спомня случая нека пише защото някой моменти ми бледнеят.

Интерестната част!

А сега малко напред до края на 2002г. когато Patz0 е с платена local линия на irc.bourgas.net. Още тогава тръгват слуховете, че правата му са платени. След 2 месеца Patz0 вече е Global на irc.bourgas.net с ник Di3eL. Не закъснява и access в #Bulgaria където малко по-късно става master. За глобалната линия Patz0 е броил на ilich 500 лв. а за master в #Bulgaria 250 лв. Цифрите, както и голяма част от информацията са от човек, който до скоро е бил близък с Patz0 и за това смея да твърдя, че са достоверни. Ето и част от лог даден ни от човек пожелал да остане анонимен:

Start of Di3eL buffer: Wed Aug 20 11:43:43 2003
Session Ident: Di3eL ([email protected])
[10:16:06] < Di3eL> ti li me del
[10:16:12] < Sz> da
[10:16:16] < Di3eL> ok
[10:16:39] < Sz> ne e ok:)
[10:16:42] < Sz> ne spazwash rulez
[10:16:45] < Sz> i si del
[10:16:46] < Di3eL> spoko
[10:16:49] < Di3eL> dove4era sum add
[10:16:49] < Sz> koe ne uspia da shwanesh?
[10:16:53] < Sz> shtom kazwash
[10:16:55] < Sz> :))
[10:16:58] < Di3eL> ni6to
[10:17:00] < Di3eL> vsi4ko shvanah
[10:17:01] < Sz> oki
[10:17:03] < Sz> :)
[10:17:03] < Di3eL> za tva sum ok
[10:17:05] < Di3eL> =)))
[10:17:10] < Sz> radwam se :)
[10:17:13] < Di3eL> del sum za 7 put
[10:17:14] < Di3eL> xaxa
[10:17:20] < Di3eL> pak nema dokaje6 4e si velik
[10:17:22] < Di3eL> xaxaxaaa
[10:17:24] < Di3eL> tapak
[10:21:16] < Di3eL> btw dai da vidq kvo sum naru6il
[10:21:40] < Sz> [10:02:09] .flagnote +m nashia kolega Di3el mai ne e naqsno s prawilata ? Di3eL on @#contact @#karamelcheta @#bulgaria @#Nalafche #mm.tv tria go dokato se nauchi
[10:21:40] < Sz> [10:02:09] [10:06] #ThEShADoW# flagnote [+m] ...
[10:21:40] < Sz> [10:02:09] *** Sending FlagNote to all global [m] users.
[10:21:40] < Sz> [10:02:10] [10:06] >>> Message to +m (masters): nashia kolega Di3el mai ne e naqsno s prawilata ? Di3eL on @#contact @#karamelcheta @#bulgaria @#Nalafche #mm.tv tria go dokato se nauchi (from ThEShADoW) sent to #Bulgaria mailing list
[10:21:40] < Sz> [10:02:10] *** Done... 22 notes were send.
[10:21:40] < Sz> [10:02:10] *** 2 notes were not delivered: Pechenia ppopi
[10:31:35] < Di3eL> az ne jiveq v IRC
[10:31:41] < Sz> ooooook:)
[10:31:51] < Sz> to i az ne jiweq w irc, no pone ne dawam pari za irc
[10:32:12] < Di3eL> ami 6tom znae6 za teq ne6ta nemoje6 li da se seti6 4a pak 6te sum add
[10:32:24] < Di3eL> badi 6tastliv 4e si me delnal za 1 den
[10:32:30] < Di3eL> =))
[10:32:45] < Sz> suwsem ne:)
[10:32:52] < Sz> kaji kolko parichki snese che taka te paziat
[10:33:04] < Di3eL> tova nqma zna4enie
[10:33:11] < Sz> qwno sa bili dosta
[10:35:05] < Sz> ama te izcepiha twoite priatelcheta
[10:35:14] < Di3eL> pak 6ti kaja
[10:35:23] < Di3eL> ne mi dreme koi me e izcepil i koi ne

На другия ден отново е с права, но вече с +m ...
Проблемите също не закъсняват. Появява се човек, който иска да разбере, кой взима парите. Този човек е тогавашния developer на UniBG - desync. Той форбидва ник Di3eL докато Patz0 не признае на кой дава пари. Следват 2 дена разправий. Виждал съм лог от този случай в който Patz0 заплашва desync и семейството му. В лога още пишеше че Patz0 е дал 200лв на друг администратор на мрежата за информацията отнотно местожителството и адреса на desync. В края на лога Patz0 знаеше че desync е в студентски град, както и блока и апартамента в който живееше. Незнам дали това или слуховете че Patz0 бил син на някаква важна софийска клечка, са се отразили на desync, но след 1 ден Di3eL беше върнат на собственика му. Носеше се и слух че двамата са се срещнали и е имало някаква схватка. Така или иначе ника беше върнат, а като подарък desync открадна #R&B от тогавашния founder GetRight и го подари на Patz0.

Patz0 не проговори...

Превъртаме напред... да се пренесем на irc.netel.bg
Patz0 вече е глобален оператор там. Знаеше се че доста от близките в IRC на Patz0 често намазват по някоя услуга.
Такъв е и случая с протежето му Sm0k3. След като вече е опер на нетел, платената линия на бургас.нет остава празна и той решава да я даде на някой свой човек. Така линията минава през on4o, SpooK и се спира в Sm0k3. Незнам защо първите двама неуспяха да задържат линията. Patz0 имаше пълно доверие по това време на Sm0k3 (Sm0k3 по късно дори открадва #R&B от Patz0) и му подари глобалната линия на бургас.нет. И така платената линия си намери нов собственик.
Но по темата :) Patz0 беше с +m и в #Sofia, което също е една платена екстра.

Нека се върнем към тарифите на нетел:
Глобална линия - 200 лв/месец
+m в #Bulgaria - 150 лв/месец
+m в #Sofia - 150 лв/месец
total: 500 лв/месец

Толкова е плащал Patz0 за 3-те екстри всеки месец. В тази сума не се включват плащания на други администратори за различни услуги извън правилата на UniBG. Всички плащания са се извършвали на ръка при среща с администратора. Така по лесно е упражнявал контрол.
Единият източник, предоставил информацията за тази статия твърди, че Patz0 е знаел за всички администратори, които взимат пари за различни услуги в UniBG, както и за техните оператори, които им търсели "спонсорите".
Patz0 остана глобален оператор на нетел до края на 2004г. когато спира да влиза в IRC и се отказва от правата си. Въпреки платените му права доста хора твърдят че е бил коректен и точен оператор.

А ето и интервюто с него, взето от нас. Учуди ме спокойствието и хладнокръвието, с което разговаряше с мен, дори и след като разбра за статията тук в страницата.

Заключение !

От 2002 до 2004г. един човек с операторски статут е имал власт на админ и подкрепа на дузина такива. Този човек 2 години е спазвал единствено своите правила и не е имало нещо, което да неможе да си позволи в UniBG.
Ако този човек не се беше отказал да посещава IRC, можеби до ден днешен повече от половината мрежа щеше да му играе по свирката.
Не мисля, че проблема е в него. Проблема е в тези, които приемат парите!
Не е коректно определени личности да използват мрежата за лични облаги ! UniBG е свободна зона, в която няма официално обявени платени услуги. За съжаление няма и правило, което да забранява такива плащания.
The quieter you become, the more you are able to hear! :AR! https://www.FreeUniBG.eu :YMDEVIL:
Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта